خانه / آموزش / برنامه نویسی / ANDROID / uTorrent،نرم افزاری برای دانلود همچیز!(قسمت اول)
utorrent-tumblr-mark-850-transparent

uTorrent،نرم افزاری برای دانلود همچیز!(قسمت اول)

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که در گشت گذارهای اینترنتی یا حتی بین حرف های دوستان حرفی از تورنت و لینک های تورنت شنیده باشید،و برایتان این سوال پی آمده باشد که تورنت چیست؟.

خب بگذارید ساده بگویم که تورنت یک شبکه اشتراک گذاری بین کاربران است که از قضا بزرگترین شبکه اشتراک گذاری در نوع خودش نیز هست،و خبر خوشحال کننده (حداقل برای ما ایرانی ها!) این که با استفاده از این برنامه میتوانید براحتی و بدون نگرانی بابت پرداخت هزینه ،سریع، و نسبتا مطمعن هر چیزی که فکرش را بکنید دانلود کنید.خیلی خودمانی بگویم که از شیر مرغ تا جان آدمی زاد .فیلم،بازی،موزیک،نرام افزار،انواع کتاب، و موزیک ویدیوهای جدید و تاپ، و انواع و اقسام آن ها..آن هم با سرعتی مناسب و اشغال پهنای باند معقول.

همانطور که میدانیم برای دانلود در پروتکل های http و https نیازی به یک واسطه یا client (کاربر) وجود ندارد اما در تورنت این اتفاق با حضور یک کاربر باید اتفاق بیفتد تا شما بتوانید فایل را دانلود کنید!در حقیقت فایل های تورنت یک سری بسته های کوچک و دوست داشتنی هستند که اطلاعات و داده های همان کاربر مورد نیاز که اتفاقا شما هم خواهان آن داده ها هستید،در خود جای داده اند و این اتفاق در پروتکل BitTorrent انجام میگیرد.به زبان دیگر اگر شما فایل بخصوصی را از طریق تورنت دانلود می کنید شما نیز به بخشی از شبکه تورنت مبدل شده اید و نقش یک سرور برای همین پروتکل را خواهید داشت!البته فقط در مورد همان فایل بخصوص،و در سراسر جهان و در هر جایی که یک Client تورنت ‌باشد به اشتراک می‌گذارد. بعد و حتی در حین دانلود یک فایل از تورنت، خود شما نیز به بخشی از این شبکه خواهید بود.و از آنجایی که پروتکل BitTorrent فایل های بزرگ و حجیم را نیز پوشش می دهد شاید نگران پهنای باند اشغال شده باشید، که بطور بسیار عجیبی این مشکل حل شده و نگرانی بابت آن نخواهید داشت . 

main-qimg-73d7439b89ba11c7a792d8905a9814cc

پروتکل BitTorrent از بیش از یک سرور برای دانلود فایل در سیستم شما استفاده می‌کند. به هر یک از این سرور‌ها یک Peer می‌گویند که دلیل آن ارتباط ‌بین آن‌ها بدون دخالت سرور اصلی است‌ و‌‌ همان گونه که گفته شد، در حالی ‌که شما در حین دانلود ‌فایل هستید، خود نیز بخشی از این سرور و شبکه‌ا‌ید.‌و اگر تا زمانی که دانلود خود را stop نکنید علاوه بر دانلود آن فایل در حال آپلود آن نیز هستید.

وقتی یک فایل مادر تورنت را دانلود می‌کنید، ‌اطلاعات فایل اصلی از جمله جای قرار‌گیری آن، لینک‌های اصلی، متد رمزنگاری ـ اگر وجود داشته باشد ـ و اطلاعاتی مانند آن را دانلود می‌کنید. وقتی دانلود فایل آغاز می‌شود، درمی‌یابید‌ که در حال دانلود آن از سیستم‌هایی هستید که برخی از آن‌ها خانگی است. بهترین فرمول برای اشتراک فایل ـ بنا بر ایده سازندگان پروتکل BitTorrent ـ حالت ۱: ۱ است؛ یعنی اگر یک فایل را با ‌سیستم دیگران دانلود کرده‌اید، اجازه دهید ‌یک‌ بار در سیستم شما ‌کامل دانلود شود.فقط کافی ست فکر کنید که اگر میلیون ها کاربر بطور همزمان از یک سرور اسفتفاده میکردند چه اتفاقی می افتاد،(بله،حتی بدتر از down شدن).

به همین خاطر است که پهنای باند تان نفس راحتری می کشد!و علارغم حجم کاربران بسیار بالاست.

BitTorrent_network.svg

اما معرفی برنامه میکرو تورنت (uTorrent)

از محبوب ترین برنامه های مدیریت دانلود تورنت میتوان از برنامه میکروتورنت نام برد،و نسخه ویندوزی آن چنان محبوبیت بالای داشت و شناخته شده که حیفم آمد از نسخه اندرویدی و ios آن نگویم،نظر شخصی خود من این است که نسخه آن برای گوشی بسیار کارآمد تر است! آن هم به چند دلیل، اول این که ماهیت همیشه اکتیو و روشن بودن تلفن هوشمند باعث می شود فرایند دانلود سریع تر صورت بگیرد،و هر مکانی در حال دانلود باشید..درحالی که ممکن است در نسخه PC آن در میانه دانلود مجبور باشید سیستم خود را خاموش کنید و در حالت بدتر چند روزی هم سراغ آن نیاید.و بعد اینکه توان مدیرتی راحتری روی فرایند دانلود خواهید داشت،میتوانید سریعتر دانلود را متوقف و یا شروع کنید و اگر احساس کردید سرعت و پهنای باند تان را بطور کامل احتیاج داشتید برنامه را ببندید .

بعد از نصب برنامه uTorrent روی تلفن هوشمندتان ،با مراجعه به یکی از سایت های اراعه دهنده ی فایل تورنت شما میتوانید کار دانلود را آغاز کنید.

در قسمت دوم  از همین مطلب به نحوه دانلود از طریق این برنامه و چگونگی یک دانلود امن و  راحت تر و همچنین سایت های معتبر اراعه دهنده فایل های تورنت خواهیم پرداخت.

  

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که در گشت گذارهای اینترنتی یا حتی بین حرف های دوستان حرفی از تورنت و لینک های تورنت شنیده باشید،و برایتان این سوال پی آمده باشد که تورنت چیست؟. خب بگذارید ساده بگویم که تورنت یک شبکه اشتراک گذاری بین کاربران است که…

نقد و بررسیUser Rating: 2.7 ( 1 votes)

لینک کوتاه برای اشتراک گذاری :ittl in telegram

درباره ی امیر کرد

می توانید پستهای زیر رانیز چک کنید

گوشی بدون حاشیه اسنشال فون پس از مدت‌ها انتظار عرضه شد

گوشی بدون حاشیه اسنشال فون پس از مدت‌ها انتظار عرضه شد

گوشی بدون حاشیه اسنشال فون بالاخره از طریق وب‌سایت رسمی شرکت سازنده، فروشگاه بست‌بای و اپراتور اسپرینت عرضه شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.