خانه / آموزش / Gorilla Glass چیست و چگونه کار میکند
Corning_GorillaGlass
Corning_GorillaGlass

Gorilla Glass چیست و چگونه کار میکند

 

Corning_GorillaGlass

اگر کمی به دنیای گجت های الکتریکی آشنا باشید ویا اگر در این چندسال اخیر سیر پیشرفت گوشی های  هوشمند بازار را دنبال کرده باشید.احتمالا نام شیشه گوریلا /گلس (gorilla glass) راشنیده اید..در این مطلب سعی میکنیم بصورت مختصر به معرفی این محصول شرکت کورنیگ (corning) بپردازیم.

در سال های بین ۲۰۰۵ تا۲۰۰۶ زمانی که اولین نمونه های آیفون بصورت صنعتی ساخته می شد..استیو جابزمتوجه یک نقص عمده در صفحه لمسی این گوشی ها شد که خراشیدگی و حتی در مواردی شکستن صفحه نمایش از جمله مواردی بود که استیو جابز را به فکر راه حل انداخت..و در تکاپوی جستجو برای رفع چنین عیب بزرگی به پیشنهاد وندل ویکز مدیر عامل وقت شرکت کورنیگ…شیشه گوریلا گلس به او معرفی شد که به صورت گسترده در محصولات اپل و سایر شرکت های مرتبط نیز استفاد شد …اما این شیشه چگونه کار میکند و دقیقا چه مشکلاتی را در صفحه نمایش ها حل کرده?

کمپانی مذکور محصولی را معرفی کرده که برای رایانه ها…گوشی ها..تبلت ها و…سایر وسایل الکتریکی قابل حمل که امکان آسیب دیدگی صفحه نمایش آنان و بدنه شیشه ی آنان وجود دارد..یک راه حل و راه نجات محسوب میشود!همچنین این محصول باعث کم ضخامت تر شدن شیشه می شود که این یعنی گوشی ها و تبلت ها را با معضل افزایش وزن مواجه نمیکند و هیچ مشکلی با نمایشگر لمسی خازنی آنان ندارد.اما بیاید کمی به ساختار این شیشه و نحوه عملکرد آن بپردازیم

 

gorilla-glass-2-20-percent-thinner

شیشه های مورد استفاده در صنعت از راه های متفاوتی بدست می آیند که یکی از این راه ها  شن! است..بله شن که از لحاظ شیمیایی دی اکسید سیلیکون نیز نامیده میشود که کورنینگ از آن در ساخت محصولاتش استفاده کرده و دو راه دیگر استفاده از آهک و کلسیم کربنات است. این شرکت دی اکسید سیلیکون را قبل از ذوب با مواد شیمیایی دیگر ترکیب می کند. شیشه ی به دست آمده آلومینوسیلیکات است که به معنی حضور آلومینیوم، سیلیکون و اکسیژن بوده و همچنین شامل یونهای سریم نیز هست که در فاز بعدی از تولید مهم واقع می شوند.شرکت مذکور شیشه مذاب را در مجاری سردکننده  شکل جاری و آنها را پر می نماید و تا زمانی که شیشه های مذاب شروع به سر ریز کردن از اطراف کنند ب این کار ادامه می دهد. بازوهای مکانیکی لایه های شیشه را از لبه ها می برند و هر لایه تنها نیم میلیمتر ضخامت دارد.

بعد از این مرحله شیشه وارد یک حمام می شود این مرحله در تبدیل شیشه به ویژیگیهای یک  گوریلا گلس ضد ضربه وضد خش کاملا حیاتی ست.

 

شیشه آلومینوسیلیکات تولیدی در فاز اول شامل یونهای سدیم است. کورنینگ این لایه های شیشه را در حمامی از پتاسیم قرار می دهد. با نگاهی بر جدول تناوبی عناصر، مشاهده می شود که پتاسیم در بالای سدیم قرار دارد. دیمیتری مندلیف، سازنده جدول تناوبی، عناصر را بر اساس وزن اتمی تنظیم کرد و آنهایی که ویژگی های مشترکی داشتند را در یک گروه دسته بندی نمود. هر دو گونه سدیم و پتاسیم به گروهی به نام فلزات فعال (فلزات قلیایی) تعلق دارند. اینها فلزاتی هستند که به شدت با مواد دیگر واکنش می دهند.

سدیم در جدول تناوبی بالاتر از پتاسیم بوده که به معنای کوچکتر بودن اندازه ی اتم سازنده آن است. شاید فکر کنید که در مقیاس اتمی اندازه مورد مهمی نباشد ولی در عالم شیمی اینطور نیست. اگر شما بتوانید یونهای سدیم را با پتاسیم جایگزین کنید، لایه های شیشه تراکم بیشتری خواهند داشت.

البته جهت یادآوری میدانیم که بار الکترون منفی ست و بدور هسته گردش میکند و یک اتم بسته به داشتن الکترون اضافی (کاتیون) ویا کمبود الکترون (آنیون) و حالت خنثی در حالت برابری الکترونها های منفی و پورتون های مثبت…تقسیم می شوند که البته اکثر اتم ها در حالت خنثی دیده می شوند.اما در حالت های غیر خنثی با آنان یون گفته می شود .کمپانی کورنینگ هم از فرایندی مشتق گرفته از این ویژیگی های اتمی در ساخت شیشه های خود بهره گرفته که به فرایند تبادل یونی شناخته شده.این دستور شیمیایی راز پشت پرده ی تولید شیشه ی گوریلا گلس است!

 

rhino_shield-590x393

 

 

شبکه ای را تجسم کنید که انعطاف پذیری دارد ولی امکان زیادی برای تغییر شکل ندارد. هر نقطه از شبکه توپ گلفی قرار داده شده است. حالا تصور کنید که این توپها با توپهای بسکتبال جایگزین شوند. این همان اتفاقی است که در مبادله یونی رخ می دهد.

اما عمل یاد شده چگونه اتفاق می افتد؟ برای جایگزینی سدیم با پتاسیم باید جاذبه یونهای سدیم با شیشه را از بین ببرید. حمام نمک تا حد زیادی داغ است، Corning اعتقاد دارد که دمای حمام به ۴۰۰ درجه سلسیوس می رسد. در این دما گرمای موجود نیروی بین سدیم و آلومینوسیلیکات را می شکند. اما یکی از ویژگی های موادی که واکنش پذیری کمتری دارند توانایی آنها در ماندن به حالت یونی در دمایی بیشتر از دمای مواد واکنش پذیرتر است ( این یعنی موادی که در جدول مندلیوف بالاتر هستند در توانایی یونی ماندن در دماهای بالاتری را دارند). این قضیه این امکان را به پتاسیم می دهد که در این دما از آلومینوسیلیکات جدا نشود.

بعد از یک حمام خوب با پتاسیم، آلومینوسیلیکات به شکل متراکم تری پدیدار می شود. تراکم باعث ایجاد یک لایه محافظ روی شیشه می شود که منجر به مقاومتی می گردد که در شیشه های معمولی وجود ندارد. خیالتان از بابت محیط زیست هم می تواند راحت باشد چون Gorilla Glass قابل بازیافت است.

شرکت corning با استفاده از این فرایند شیمایی ویژه خود توانسته نام این شرکت را بر سر زبان ها بی اندازد و در بازار محبوبیت اسمارت فون ها برای خود نامی دستو پا کند و باعث پیشرفت علم نمایشگر ها بشود ..همه این ها در حالی ست که فقط بخاطریک محدودیت و یک اشکال در کار استیو جابز   و گشتن برای یک راه حل ..باعث ایجاد چنین پیشرفتی در علم نمایشگرها شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  اگر کمی به دنیای گجت های الکتریکی آشنا باشید ویا اگر در این چندسال اخیر سیر پیشرفت گوشی های  هوشمند بازار را دنبال کرده باشید.احتمالا نام شیشه گوریلا /گلس (gorilla glass) راشنیده اید..در این مطلب سعی میکنیم بصورت مختصر به معرفی این محصول شرکت کورنیگ (corning) بپردازیم. در سال های بین ۲۰۰۵ تا۲۰۰۶…

نقد و بررسیUser Rating: 3.65 ( 1 votes)

لینک کوتاه برای اشتراک گذاری :ittl in telegram

درباره ی امیر کرد

می توانید پستهای زیر رانیز چک کنید

ایسوس رسما از خانواده ذنفون ۴ رونمایی کرد

ایسوس رسما از خانواده ذنفون 4 رونمایی کرد

حضور واحد موبایل کمپانی ایسوس در نمایشگاه کامپیوتکس امسال، بسیار آرام و بی‌سروصدا بود. اما این کمپانی اکنون با معرفی گوشی‌های ذن‌فون ۴، به‌خوبی سکوت پیشین خود را جبران کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.