خانه / آموزش / پلوتو برمی خیزد
7-16-2015-9-41-53-AM

پلوتو برمی خیزد

سفری نه و نیم ساله بشر برای شناخت یکی از ناشناخته های منظومه شمسی بالاخره به مقصد رسید..گرچه خود بشر در این سفر فضایی حضور نداشت اما ماهواره ی ساخته شده در مرکز سازمان فضایی ایالات متحده (ناسا) این ماموریت خطیر را به نمایندگی از نوع بشر به انجام رسانید.

هرآنچه که ما قبلا از این سیاره کوتوله! میدانستیم این بود که در ابتدای سال ۱۹۳۰ میلادی توسط کلاید تومباو در رصد خانه آریزوانا کشف شده و در فاصله ۷٫۵ میلیاردی از سیاره ی ما قرار دارد..اما قضیه ی نامیده شدن پلوتو به سیاره ی کوتوله چیست؟.. وقتی دانشمندان در اوایل قرن بیست متوجه مجموعه اجرام در ورای نپتون شدند و نکته در مورد آنها این بود که تعریف سیاره.. داشتن یک مدار مشخص بدور خورشید است در حالی که پلوتو این گونه نبود و جز اولین اجرامی بود که در این مجموعه قرار داشت و به مجموعه اجرام فرانپتونی معرف شدند و این کمربند از اجرام که گویی به دور منظومه ما کشیده شده بود به کمربند کایپر معروف شد..

پلوتو و بزگترین قمر آن…کارن

150714111520_pluto_624x351_gettyimagesاما همانطور که گفتیم ناسا به تازگی دست به اکتشافات بزرگی زده و با استفاده از ماهواره نیوهورایزنز (New Horizons)  که به معنی افق های نو ست..موفق به عکس برداری های دقیق از سطح این سیاره کوتوله شده است به گفته کارشناسان دانش ما از پلوتو بدون این ماهواره تقریبا هیچ بود! این ماهواره سفر خود را از سال ۲۰۰۶ آغاز کرد و با ماهواره بر اطلس۵ به فضا پرتاب شد..نکته جالب این است که موشک اطلس ۵ بطور معمول برای ارسال فضاپیماهای بسیار سنگین استفاده می شود در حالی که نیوهورایزنز بسیار سبک است..دلیل این امر اینست که فضاپیما به شتاب خیره کننده ی ۵۸۵۳۶ کیلومتر بر ساعت برسد!این فضاپیما در ۷۸ روز به مریخ رسید. در طول سفرش اطلاعات و عکسهایی هم از دیگر سیارات منظومه شمسی فرستاد.با نزدیک شدن به پلوتو، از سرعت نیوهورایزنز کاسته شد تا زمانی که از کنار پلوتو می‌گذرد، امکان تصویر برداری از سطح آن بهتر شود.نیوهورایزنز در مدار پلوتو قرار نمی‌گیرد و بعد از حدود یک روز دوباره فاصله‌اش از پلوتو افزایش پیدا می‌کند. . در نزدیکترین حالت نیوهورایزنز به فاصله ۱۲۵۰۰ کیلومتری از سطح پلوتو می رسد.به این ترتیب وقتی که این فضاپیما منظومه شمسی را ترک می‌کند دیگر سریعترین نخواهد بود و ویجر ۱ همچنان رکوردار خواهد ماند.این فضاپیما یک دستگاه منحصر به فرد هم دارد، سنجشگری برای اندازه‌گیری میزان گرد و غبار منظومه شمسی که گروهی از دانشجویان دانشگاه کارولینا آن را ساخته‌اند، این اولین بار بود که بخشی از یک فضاپیما را دانشجویان می‌ساختند.این دستگاه غلظت، اندازه و تراکم غبار را اندازه می‌گیرد. وظیفه اولش ترسیم نقشه ای از پراکندگی غبار در منظومه شمسی است. وظیفه دوم هم اینکه مشخص کند در کمربند کایپر غبار با چه سرعتی به وجود می‌آید.تام کرس از رصدخانه گرینویچ می‌گوید این سنجشگر ذرات گرد و غبار را در راه جمع آوری می‌کند و این امکان شناسایی بهتر منظومه شمسی را فراهم می‌کند.

1280px-new_horizons_1

اما بعد از رسیدن به پلوتو اطلاعات جدیدی به زمین مخابره می شد که گاها باعث شگفتی دانشمندان و محافل نجوم شناسی میشد مثلا پایان دادن به حدس گمان ها درمورداندازه و چگالی پلوتو و یا عکس برداری از سطح سرد آن که حکایت از وجود آب درآن داشت و یا کوهستان های منجمد  آن و یا اینکه پلوتو و قمرش از چه چیزه های تشکیل شده و حتی در قسمتی از سطح این سیاره را که شکلی شبیه قلب دارد! به نام کاشف پلوتو  نام گذاری کردند.همچنین  دانشمندان پی بردن که سطح پلوتو بسیار جوان ست و هیچ نشانه ای از برخورد اجرام آسمانی با این سطح رویت نشد.و عکس برداری از سطح قمر کوچکتر آن هایدرا از فاصله ۶۵۰ هزار کیلومتری!

تصاویر زیر مربوط به یک رشته کوه در سطح پلوتو که اطلاعات مفیدی از چگونگی فعالیت های  ژئولوژیکی در این سیاره کوتوله را آشکار میکند

150715221323_pluto_pics_

۴٫۵ میلیارد سال بعد از تشکیل پلوتو ..بار دیگر این جرم بزرگ کیهانی برمیخیزد تا دانشمندان را به چالش دعوت کند چالشی برا شناخت یکی از رمزآلود ترین مکان ها ی منظومه شمسی.

 

سفری نه و نیم ساله بشر برای شناخت یکی از ناشناخته های منظومه شمسی بالاخره به مقصد رسید..گرچه خود بشر در این سفر فضایی حضور نداشت اما ماهواره ی ساخته شده در مرکز سازمان فضایی ایالات متحده (ناسا) این ماموریت خطیر را به نمایندگی از نوع بشر به انجام رسانید. هرآنچه…

نقد و بررسیUser Rating: Be the first one !

لینک کوتاه برای اشتراک گذاری :ittl in telegram

درباره ی امیر کرد

می توانید پستهای زیر رانیز چک کنید

همگام‌ سازی مایکروسافت اوت‌ لوک با تقویم گوگل

همگام‌ سازی مایکروسافت اوت‌ لوک با تقویم گوگل

این روزها همگام‌سازی تقویم گوگل با اوت‌لوک مایکروسافت یکی از ضروریات مدیریت زمان و وظایف روزانه محسوب می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.