خانه / آموزش / ناگفته های علمی فیلم intersteller 2014
687-interstellar-wallpaper-hd-desktop-background-1920x1080-1426776597

ناگفته های علمی فیلم intersteller 2014

بدون شک فیلم بین ستاره ی کریستوفر نولان یکی از پرخبرترین و جنجالی ترین فیلم های سال۲۰۱۴ بود که نه تنهاتحسین مخاطبان بلکه منتقدان سینما را نیز در پی داشت..همچیندرهمچنین در هشتادمین مراسم اسکار.. این فیلم نامزد دریافت ۴ جایزهٔ بهترین جلوه‌های ویژه، بهترین طراحی صحنه، بهترین میکس صدا، بهترین تدوین صدا و بهترین موسیقی فیلم شد و از این بین موفق به دریافت جایزه بهترین جلوه‌های ویژه گردید. بین ستاره‌ای همچنین برنده چند جایزه دیگر برای جلوه‌های ویژه، فیلمبرداری و موسیقی فیلم شده است.

intersteller  از آن دست فیلمهای کریستوفر نولان است که ما را در برزخی بی انتها رها می‌کند و سوالات بی‌شماری برایمان باقی می‌گذارد که همه زندگی‌مان را تحت تاثیر قرار می‌دهد..یکی از درخشان‌ترین ساخته‌های ذهن نابغه‌‌‌ی کریستوفر نولان  که بشدت مجذوب آن شدم، چون به‌شکل شگفت‌انگیزی روی این مضامین و سوال‌های عمیق فلسفی و علمی‌ دست میگذارد و آن  را کاملا زیر و رو می‌کند و در نتیجه، تفکرات ما را برای همیشه به‌هم می‌ریزد… نولان کارگردانی است که نامش به معنای دقیق کلمه با واقع گرایی مترادف شده است.نولانیزاسیون سینما که خیابان های تاریک و گرفته شهر گاتهام را به پلی بین دنیای فانتزی و دنیای روزمره تبدیل کرد،اکنون فانتزی های بی شماری را در گل و لای واقعیت کنونی بنا می کند.کریستوفر نولان در فیلم "Interstellar/در میان ستارگان" که شاید نخستین پروژه علمی-تخیلی "واقعی" وی باشد،یک بار دیگر بر خلاف انتظارها عمل می کند و فیلمی می سازد که در روزمرگی تکلیف ریاضی مدرسه ریشه دارد،اما با دنیای فانتزی در هم آمیخته است…

در وصف بیشتر این فیلم به این نوشته روزنامه نیو یورک تایمز بسنده میکنم :

اگر علم بتواند روحانی شود، این یکی از خصوصیاتِ فیلمی از نولان خواهد بود که تا آنجا که امکان داشته، توسط دوربین فیلمبرداری شده و به صورت فیزیکی ساخته شده، نه با کامپیوتر. در حقیقت دوتا از فضاپیماهای فیلم وزنی بالق بر ۱۰۰۰ پوند داشته‌ و در یخچالی در ایسلند سرهم‌بندی شده‌اند. جایی که نقش یکی از سیاره‌های دورافتاده‌ی داستان را هم برعهده دارد. اما بزرگترین دستاورد «بین‌ستاره‌ای» این است که تمام منطق‌های نمادین‌اش جلوی بُعد شخصی‌اش را نمی‌گیرند. جلوی داستانی که می‌فهمد خصوصیاتی که ما را به عنوان انسان معرفی می‌کنند، از ویژه‌ترین جلوه‌ها هستند.

فکر می کنم تا همین جا هم برای آن سری که فیلم را هنوز ندیده اند کنجکاوی زیادیایجاد کرده ام..مخصوصا اگر مثل من به مباحث علمی نظیر سیاه چاله ها و بطور کلی اختر فیزیک با چاشنی فلسفه علاقه مند باشند بویژه اینکه این فیلم نه صرفا قصدش سرگرم کردن بیننده ست مانند آنچه در فیلم جاذبه ساخته کوآرون دیدم و نه ادیسه فضایی ساخته کوبریک که فلسفه را به رخ ما میکشد و نه حتی مانند فیلم های سری جنگ ستارگان و آن دست فیلم های که بالاخره انسان بر موجودات فضایی متخاصم پیروز می شود..

5ae38-interstellar_poster__7_by_visuasys-d7glmsd---Copyاما قبل از تماشا کردن فیلم  باید یک سری معلومات در زمینه اخترفیریک و نظریه نسبیت انیشتین داشته باشیم که بدون شک به درک بهتر فیلم کمک شایانی میکند و لذت آن را دو چندان میکند ..لذت بودن در دنیای اسرار آمیز و پراز مفاهیم سری..البته باید بگویم که شور بختانه یک سری فانتری های درون فیلم ۱۸۰ درجه با علم موجود فرق می کند و کارگردان صرفا خواسته آن ها را برای پیش برد فیلم به هر قیمتی استفاده کند.در جاهای دیگر فیلم نیز دیالوگ ها پر می شود از سخنرانی های کلیشه ای که بشخصه اصلا خوشم نیامد البته همه این نواقص را میتوان بخاطر خوش ساختی و نوآورانه بودن فیلم نادیده گرفت . 

بازی بسیار خوب متیو مک کانهی و آمیلیا برند در نقش های کوپر و آنا بسیار به ماورایی شدن فیلم کمک کرده ..مخصوصا تن صدای تگزاسی مک کناهی و ویژگی های رفتاری او که میتوان وطن پرستی کارگردان را نماینگر باشد..

int_wps_1920_farm

حال قبل ازآنکه تمام فیلم را لو بدهم بپردازیم به حقایق علمی و غیر علمی این فیلم ..

ابتدا کمی در مورد نظریه های فیزیک مورداستفاده در فیلم : 

کیپ استیون تورن فیزیکدان سرشناس آمریکایی که زمینه تخصصی اش فیزیک گرانش است..وی دانش آموخته دانشگاه پرینستون و موسسه فناوری کالیفرنیا بوده، و امروزه استاد همان موسسه فناوری کالیفرنیا است. استاد راهنمای وی در زمان تحصیل جان ویلر بود.و این فیلم بر اساس نظریات اوشکل می گیرد بویژه در مورد ابعاد بالاتر از سه بعد …

۱-قوانین مورفی

البته مطمعن نیستم که قوانین مورفی ربطی به فیزیک داشته باشد اما بهرحال توضیح در مورد آن بکارتان می آید. در طول فیم اشاراتی ب غایت به موقع به این رشته قوانین می شود ..مثلا در جای کوپر به دخترش می گوید که قانون مورفی اصلا آن چیزی نیست که او فکر میکند..اما این قانون های مورفی چه هستن؟

قانون مورفی در سال ۱۹۴۹ در پایگاه نیروی هوایی ادوارز شکل گرفت. سرگرد ادوارد مورفی مهندس هوافضا بود که روی یک پروژه کار می‌کرد. در یکی از سخت‌ترین آزمایش‌های پروژه یک تکنسین سیم‌ها را برعکس وصل کرد و آزمایش خراب شد…مورفی درباره این تکنسین گفت: "اگه یه راه برای خراب کردن چیزی وجود داشته باشه اون همون یه راه رو پیدا می‌کنه" و این اولین قانون مورفی بود. کهابتدا در فرهنگ فنی مهندسین رواج پیدا کرد و بعد  فرهنگ عامه راه یافت. بعدا قوانین دیگری هم د.

برخی از این قوانین به شرح زیر هستند:

* فلسفه مورفی

لبخند بزن … فردا روز بدتریه …

* قانون صف:

اگر شما از یک صف به صف دیگری رفتید، سرعت صف قبلی بیشتر از صف فعلی خواهد شد.

* قانون تلفن:

اگر شما شماره‌ای را اشتباه گرفتید، آن شماره هیچ‌گاه اشغال نخواهد بود.

* قانون بینی:

بعد از اینکه دستتان حسابی گریسی شد، بینی شما شروع به خارش خواهد کرد.

* قانون کارگاه:

اگر چیزی از دستتان افتاد، قطعا به پرت‌ترین گوشه ممکن خواهد خزید.

* قانون دروغگویی:

اگر بهانه‌ دروغی‌تان پیش رئیس برای دیر آمدن پنچر شدن ماشینتان باشد، روز بعد واقعا به خاطر پنچر شدن ماشینتان، دیرتان خواهد شد.

* قانون روبرو شدن:

احتمال روبرو شدن با یک آشنا وقتی که با کسی هستید که مایل نیستید با او دیده شوید، افزایش می‌یابد.

* قانون اثبات:

وقتی می‌خواهید به کسی ثابت کنید که یک ماشین کار نمی‌کند، کار خواهد کرد.

* قانون بیومکانیک:

نسبت خارش هر نقطه از بدن با میزان دسترسی آن نقطه نسبت عکس دارد.

در طول فیلم ما متوجه میشویم که قانون مورفی دقیقا برعکس عمل می کند

۲- سیاه چاله

وقتی سوخت هسته ای ستاره های غول پیکر رو به اتمام میگذاره  و دیگه نمی تونن به انداره کافی گرم بمونن تا به کشش داخلی جاذبه خودشون غلبه کنند ..پرجرم ترین ستاره ها متلاشی و خاموش میشه و تنها جاذبه اون باقی می مونه ..و به اصطلاح سیاه چاله  بوجود می اید..که حتی نور هم توان گریختن از چنین جاذبه ای رو نداره !سیاه‌چاله‌ ناحیه‌ای از فضا-زمان است که چنان قدرت گرانشی عظیمی دارد که هیچ ذره یا تابش‌های الکترومغناطیسی نمی‌توانند از آن فرار کند. نظریه‌ی نسبیتِ عام انیشتین پیش‌بینی می‌کند جرمی به اندازه‌ی کافی فشرده می‌تواند سبب تغییر شکل و خمیدگی در فضا-زمان و ایجاد سیا‌ه‌چاله شود. فضانوردان به صورت غیرمستقیم سیاه‌چاله‌ها را مشاهده کرده‌اند، اما کسی نمی‌داند چه چیزی در عمق این سیاه‌چاله‌ها وجود دارد. ولی دانشمندان حداقل برای آن نامی دارند: یگانگی.

la_ca_1023_interstellar

۳- کرم چاله 

در قسمتی از فیلم در موردش این طور توضیح داده شده :

دو نقطه را روی کاغذ به فاصله مشخص رسم کنید..حال تصور کنید این دو نقطه در فضا قرار دارد و ما می خواهیم فاصله بین آ را پیمایش کنیم!..و باز تصور کنید فاصله آن دو نقطه میلیارد ها سال نوری ست!و عملا غیرممکن است که عمر ما کفاف دهد که به مقصد برسیم..حال اگر کاغذ را خم کنید بطوری که دو نقطه بر هم منطبق شوند و سپس با خودکار آن را سوارخ کنید به یک دایره در مرکز سوارخ ایجاد شده رسیده ایم..خب تبریک میگویم  شما عملا به مقصد رسیده اید! آن هم در یک چشم برهم زدنی..حال اگر از فضای دو بعدی  رسم کاغذ و دایره خارج شویم و همچیز را سه بعد فرض کنیم  دایره ایجاد شده چه شکلی می شود؟..بله یک کره !و این کره همان کرم چاله ماست..که میتوان درون آن سفر کرد  و به نقاط دور در فضا رفت!

کرم چاله ها هم بر اثر فروریخته شدن جرم شان در درون جاذبه یشان بوجود می آید ولی برای ستاره های که کوچک تر..که توانایی سیاه چاله شدن را ندارن

و می توانند بخاطر جاذبه یشان تونلی را بین فضا زمان ایجاد کنند..

البته بگذارید همین جا نامیدتان کنم..چون کرم چاله ها کاملا تخیلی ونظری هستند و هیچ مدرکی برای وجود و یا احتمال وجود آن در دسترس نیست.. و حتی در صورت وجود هم هرگزنمی توان به درون آن سفر کرد

wormhole (1)

۴-اتساع زمان گرانشی 

اتساع زمان گرانشی پدیده‌ای واقعی است که حتی روی زمین هم دیده شده است. این اتفاق به دلیل نسبی‌ بودن زمان می‌افتد. یعنی زمان در چارچوب‌های مختلف با سرعت‌های مختلفی حرکت می‌کند. وقتی شما در محیطی با جاذبه‌ی قدرتمند هستید، زمان برای شما نسبت به کسانی که در محیطی با جاذبه‌ی ضعیف‌تر هستند، آرام‌تر حرکت می‌کند. برای مثال اگر شما نزدیک یک سیاه‌چاله (مثل همانی که در فیلم هست)‌باشید، از آنجایی که چارچوبِ مرجع گرانش‌تان متفاوت است، در نتیجه درک‌تان از زمان در مقایسه با کسی که روی زمین ایستاده، تفاوت خواهد داشت. یک دقیقه برای شما در نزدیکی سیاه‌چاله همان ۶۰ ثانیه خواهد بود، اما اگر بتوانید به ساعتی روی زمین نگاه کنید، خواهید دید یک دقیقه کمتر از ۶۰ دقیقه زمان می‌برد. این یعنی شما کندتر از زمینی‌ها، پیر می‌شوید. و همچنین هرچه میدانِ گرانشی قوی‌تر باشد، اتساع زمان هم شدیدتر می‌شود.منبع: Business Insider 

interstellar

۵- جهان چند بعدی

یکی از بخش های اصلی این فیلم به این موضوع می پردازد که جهان از چندین بعد ساخته شده ..چرا که در نظریه انیشتین و یا استیوهاوکینگ و یا بسیاری از دانشمندان تلاش های بساری برای وحدت نیروهای هستی یعنی جاذبه.. با نیروی الکترومغناطیس قوی و ضعیف و نیروی هسته ای شد اما تا کنون چنین نظریه ای هرگز به اثابت نرسیده و ذهن تمامی دانشمندان این حوزه را مشغول کرده  و به اصطلاح نظریهی برای همچیز تا کنون اراعه نشده….از همین قرار بسیاری از دانشمندان با مطرح کردن این موضوع که جهان از ابعاد بیشتری شکل گرفته سعی در حل این مساله کردند.برخی فیزیکدان‌ها فکر می‌کنند برای حل این رازِ عظیم به جای استفاده از کیهانِ چهار بُعدیِ که انیشتین در تئوری نسبیت‌اش مطرح کرد (که شامل سه‌ بعد فضا و یک بعد زمان یا به اختصار فضا-زمان می‌شود) باید به کیهان به عنوان چیزی که در ۵ بعد عمل می‌کند، نگاه کنیم.

Interstellar-05-GQ-30Oct14_pr_b_642x390

۶-تسرکت 

درهندسه، به همتای چهاربعدی یک مکعب، تِسِرَکت گفته می‌شود، به عبارت دیگر تسرکت یک ابر مکعب چهاربعدی است.حرکت در راستای بعد چهارم یک تسرکت، می تواند نماینده تغییر شکل کرانمند  مکعب در جریان زمان باشد.تصور یک تسرکت محال است زیرا دنیای ما سه بعدی است و ذهن ما تنها سه بعد را تشخیص می دهد ولی تسرکت یک جسم چهاربعدی است. ما تنها می توانیم سایه ای از یک تسرکت را تصور کنیم، درحقیقت در تسرکت همه‌ی خطوط راست و هم‌اندازه هستند و همه‌ی زوایا ۹۰ درجه می‌باشند.

Nl8KjBO_-_Imgur

 

 

 

 

 


لینک کوتاه برای اشتراک گذاری :ittl in telegram

درباره ی امیر کرد

می توانید پستهای زیر رانیز چک کنید

همگام‌ سازی مایکروسافت اوت‌ لوک با تقویم گوگل

همگام‌ سازی مایکروسافت اوت‌ لوک با تقویم گوگل

این روزها همگام‌سازی تقویم گوگل با اوت‌لوک مایکروسافت یکی از ضروریات مدیریت زمان و وظایف روزانه محسوب می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.